קיבוץ מענית (רגיל)

המלצה לטיול - פארק רמת הנדיב ודרך היין בזכרון יעקב

דף הבית > המלצה לטיול ובליוי פנאי >  המלצה לטיול - פארק רמת הנדיב ודרך היין בזכרון יעקב
 
 

מבנה מרכז מבקרים משמש תחנת מידע על האזור. בתוך תחנת המידע תערוכה של מייצג הפעיליות שנעשות בסביבה. מתיאור של פעילות החי דרך פעילות חיות בסביבה ועד לשבילי הטיול הרבים הקיימים סביב גני הנדיב. לפני הכניסה לבית הומלץ להכנס לסרט על הנדיב הידוע, שהוא כידוע הברון אדמון דה- רושטלייד ומשפחתו, ותרומתם הגדולה ליישוב הארץ.

מרכז המבקרים בנוי בצורה של גבעה שלתוכו ייצקו תחנת מידע,  אודיטוריום, כיתות למוד, אולם התכנסות, גלריה, קיוסק וקפה-מסעדה.
בתוך מרכז המידע ישנה גלריה המציגה תערוכה " איזון עדין" - התערוכה מציגה את הפעיליות השונות המתקיימות בפארק והתחום שבו עוסקים מטפלי הגן בייחס שבין השימור של הטבע לטיפול במפגעים שמגעים מהטבע ( כיצד התמודדו עם בעיית עכברים בארון החשמל לדוגמא ועוד).
על קירות המבנה מוצגות תמונות של מספר צלמים שצילמו ברחבי הפארק. מרכז המידע מציע גם מפות של הסביבה והאזור סביב הפארק( בתשלום) , כמו כן פעיליות לילדים.
 
בכניסה לגני הנדיב כדאי לעצור לפני שלט הכניסה ולהתבונן בסמל וכתוביות שעליו. שער הכניסה מרשים ועטור בכתובות זהב בלטנית : הגינות, חריצות, אחדות שמתמצתים את סיפורה של משפחת רוטשטלייד שידוע היה שאת הונה עשו במסחר ונחשבו לאנשים אמינים ובעלי יכולת.
עוד מספרים שבשנת 1806 נאלץ הנסיך וילהם לעזוב במהרה את ביתו שבגרמניה, לאחר שחיילי בנופארטה החלו לכבוש את פרנקפורט, ולכן הנסיך הפקיד בידיו של סב המשפחה את כל הרכוש והזהב שלו. וכך עשו בני המשפחה שסידרו את כל הזהב ושמור עליו. וגם כאשר נשדד הרכוש החזירו את הזהב לנסיך ובכך קנו את אמונם של סוחרים רבים לסיפור המלא לחץ.
לתוך הגן ניתן להגיע רגלית ונכים יכולים לנוע בשבילים מסודרים. הגן מחולק לאזורים שונים. כשלאורך השבילים מכסה ירק ופריחות עונתיות את הגינות סביב הדרכים. בגן כ-70 דונמם של גנים : גן המפלים, גן הורדים, גן הדקלים,ו גןהריחות ,- ה "אמפיתאטרון", ומערת הקברהממוקמת במרכז הגנים ( מערת הקבר לא פתוחה בשבת).

ביציאה מהגן בין מרכז המבקרים ולשמורות הטבע מסביב גן משחקים ענק בו ניתן לשבת ולאכול בפינות ישיבה ( לא מנגלים).

האזור כולו שופע במסלולי הליכה מסודרים וכל שביל מסומן במפת שבילים עם צבע שונה.

 
 
את אזור הפארק עזבנו כי חיפשנו מקום לשבת לקפה. היה סגור בשבת. המשכנו לכיוון מדרחוב זכרון יעקוב( מתבקש לא?). המדרחוב שנקרא דרך היין – הוא פרוייקט שיחזור רחוב המייסדים,  רחובה הראשי של המושבה והבינוי המיוחד שהיה אופייני למושבות הברון.  חזיתותהבתים שוחזרו בבניה וחלונות עץ, גגות רעפים, גדרותאבן ועץ, פנסי רחוב ושלטים מיוחדים. בכל מבנה  נשמר האופי של חצר המשק של האיכרים ולאורך הרחוב מקיימת כל חצר אופי מסחרי מיוחד.
"דרך היין" מוקד משיכה למטיילים המחפשים אווירה של בתי הקפה ציורים גלריות ומסעדות.