קיבוץ מענית (רגיל)

קזבלן

דף הבית > המלצה לטיול ובליוי פנאי >  קזבלן
 
 
צפינו אני ורעייתי במחזמר  " קזבלן", שנכתב על ידי יגאל מוסינזון בשנות החמישים ועובד מחדש בשנה האחרונה על ידי צדי צרפתי ושלומי מוסקוביץ .

המחזר פרי מוחו של יגאל מוסינזון על המיקרוקוסמוס של דמותו קזבלן בא על הרקע של ראשית בניית זהותה של מדינת ישראל, בזמן שבמדינה נאבקת על קיום מול האויב חיצוני, עלתה על פני המים מאבק פנימי בין הקהילות העולים המגיעות מארצות המוצא השונים. המאבק על המשאבים המצומצמים של הארץ שהביא אוכלוסיות מסוימות להתנהג כבעלי הארץ ואחרים לפתח את תחושת הקיפוח.

תחושת הקיפוח היא לא רק ברמה הרגשית המנטאלית.עובדתית מסתבר שהיא גם על הדרך בא חולקים את קבלת המשאבים כמו קבלת מגורים, עבודה, תנאים והטבות שונים הנהוגים במדינה והן מיוחסות לארץ המוצא האתני, העדתי של האדם המקבל והאדם הנותן כאחד ( כמקפח).

נדמה שבמיקרו קוסמוס שלנו, בקיבוץ, יש את אותן תחושות קיפוח וסולם העדפות הקיים במדינה כולה. חלקו נובע מהגישה והנבטה של הורים של רגשות  אצל הצעירים וחלקו נובע מעצם החלוקה המעמדית שאותה אנו מקדשים בסוגי החברות השונים במענית ( חברים, חברים דור ב', תושבים, מסלולי צעירים וכו'). 

נכון, אחד הדרכים לנתח את המצבים הרגשיים הנובעים מתערובות של מצבים אפשריים של האדם בא מעצם אישיותו של האדם ויחד עם זאת מסתבר כי לא פעם  קיימת התייחסות שונות לאנשים בגלל הזהות המעמדית והשייכות של אותו האדם לקבוצה.

וכך שצפיתי בהצגה " קזבלן"  הרגשתי את המיני קוסמוס שאנו חיים בו ודמויות השחקנים מגלמים את הסוגיות השונות של המחלוקות בין סוגי החברויות והקבוצות השונות בתוך החיים המשותפים שלנו. האיומים החיצונים המגעים ממוסדות הממשל השונים על הקיבוץ ושברקע מתחולל מאבק פנימי על דרך החלוקה של המשאבים הפנימיים. דרך שאולי נראה כי הוכרעה במענית ולטעמי עוד לא.

נכונות לנו בחודשים הקרובים שיחות נוקבות בעלות אופי של זהות מעמדית וככל שנתקרב לרגעי ההכרעה בנושא המשך תהליך השינוי יובאו לידי ביטוי יותר ויותר תעשיות של מילים המביאות מחלוקת אמיתית על גודל "הנגיסה" מהעוגה המרכזית.

עוד לא ברור מה תהיה הדרך בא נבחר את כל המהווים של כולנו לתהליכי השינוי הבאים ובטח נשתמש במילים כמו "צדק", " הוגנות" , "ותק", " תרומה" וככל הנראה גם נטיח אחד על/אל השני ונאשים ונקפוץ אגרופים ואולי גם ישלפו גם אמירות קשות. ויהיו כאלו שיגדרו היטב את  הדברים וידברו בשפה רהוטה ויסבירו ויטיפו את משנתם, ויהיו את ה:לא מבינים", והמפרשנים והיועצי עצות ומה לא כולם כולם ישחקו במחזמר " קזבלן מענית".

ומכאן ולפני שאנו נגיע לתהליך אני ממליץ ללכת להצגה, להתלבש היטב במיטב הבדים, לבשם את גופכם ולתת לכם יותר משלש שעות של הנאה וצחוק ומחשבות על עצמכם .