קיבוץ מענית (רגיל)

גינת פרחי הבר - חיים כהן

דף הבית > ארכיון מאמרים פנימי >  גינת פרחי הבר - חיים כהן
 
 
 
בסמוך לשער הקיבוץ בחלק הקרוב לדירות הצעירים נמצאת חלקת האדמה שעומדת בקרוב להיקצר מחיטה לתחמיץ עבור הרפת. בקצה החלקה בסמוך לכביש הקים חיים כהן גינת עשבי בר.

הרעיון בגינת עשבי הבר, שהתקווה שזה יישום בכל מרחבי הקיבוץ, היא הנבטת זרעי פרחי בר הגדלים באזורנו ללא ריסוס תוך טיפול בעשבייה באמצעים אחרים כמו עישוב ידני ומציאת שיטות אחרות לטיפול בגינה.


בגינה נשתלו זרעים, שהונבטו עוד לפני כן, במשתלות ונשתלו מתוך תקווה שיקלטו בגינה הבר. בינתיים נשתלו ורד הקציר (חוטמית זעירה) ותורמוס ההרים.  חלק מהצמחים נקלטו אותם נוכל לראות בעוד כשנתיים.

הפרויקט ביוזמה של חיים כהן תוך עידוד ורוח גבית של הועדה לאיכות הסביבה שנרתמה לנושא זה. בכדי להקל על הטיפול הושמו צמיגים מסביב לצמחים שנשתלו.
 במענית שאלת אופי הטיפול בעשבייה וטיפוח הנוי מעורר מחלוקת זה שנים רבות. הרצון לטפח נוי מטופח, עם השקעה כספית בטיפול בכך, תוך שימוש באמצעי ריסוס להדברת מזיקים ועשבייה הגורמת לנזקים בלתי הפיכים לאדמה ולסביבה בה אנו חיים. יש המצדדים בטיפוח נוי מדברי עם פחות מים ושתילת צמחייה בעלת אופי ודרישות אחרות. הוויכוח לא הוכרע.

יש כבר מספר גינות של חברים שהחליטו לטפח גינת בר. הטיפול בגינת הבר יותר קשה מכיוון שהעישוב כרוך בעבודת ידיים קשה עם התמודדות של עשבייה הגדלה במהירות ושולטת על מקורות האדמה והמים של הגינה.


לחיים יש תקווה שמועצת הקיבוץ תקבל החלטה על הפסקת הריסוסים ברחבי הקיבוץ, מה שיקשה על הטיפול בנוי, ופיתוח של אמצעי טיפול אחרים לגינות אורגניות ברחבי הקיבוץ.