קיבוץ מענית (רגיל)

מלחמת ההתשה 1967 - 1970

דף הבית > הנצחה מלחמות ישראל >  מלחמת ההתשה 1967 - 1970
 
 

ספר אינטרנטי:

מלחמת ההתשה 1967 - 1970
גדוד שריון 79 – חטיבה 401

מאת: יהודה בריל

יש ויכוח האם "מלחמת ההתשה"(או כפי שמכונה לעתים "מלחמת 1000 הימים") החלה מיד עם תום מלחמת ששת הימים, או בהתקפות המצריות המרוכזות שהחלו במרץ 1969 ונמשכו עד אוגוסט 1970. כך או כך - מלחמת ההתשה נערכה בחזית התעלה, הרחק מהעורף הישראלי, וללא גיוס מילואים חריג, ולכן לא הייתה לה השפעה ישירה על העורף, שבו נמשכו החיים כסדרם. עם זאת, קורבנותיה השפיעו על מורל הציבור בישראל.
מטרתה של מצרים במלחמת ההתשה הייתה להפעיל לחץ על ישראל, על-מנת שתיסוג משטחי סיני שנכבשו במלחמת ששת הימים, או לפחות תיסוג מקו התעלה כך שתתאפשר פתיחתה לשיט. מטרתה של ישראל הייתה לסכל את מטרתה של מצרים, כלומר להמשיך ולעמוד בגבולות שנקבעו ולהבהיר למצרים שבכוח לא תוכל להשיג דבר. תחילה פעלה ישראל בדרך של מגננה – מציאת פתרונות לעמידה בהתקפות בקו התעלה במינימום נפגעים; ובשלב שני עברה למתקפה אווירית, שכללה פגיעות בעומק מצרים.

במשך שנים לא נעשה תיעוד מסודר ורשמי של מלחמת ההתשה, ורק בשנים האחרונות תוקן הדבר.

בימים אלה פורסם ספר אינטרנטי שכתב אחד מלוחמי חטיבה 401 של השריון – יהודה בריל – ובו הסיפור המלא והמפורט של גדוד 79 בחטיבת השריון 401 במלחמת ההתשה, שבו שירת בננו יוסי גמר, אשר נהרג במלחמה זו.

מי שרוצה לעיין בספר האינטרנטי ייכנס לאתר של "עמותת יד לשריון" ויפתח בסרגל העליון "חטיבות ואוגדות". שם נמצא הספר במלואו. לחץ כאן לקישור 

בעמ' 105 בספר מופיע יוסי בתמונה ובעמ' 157 מסופר על נפילתו. כמו כן מופיע שמו ברשימת הנופלים, בעמ' 204.

המידע על הספר נמסר לרינה ברקת ע"י עפרה אלדר, אחותו של יוסי.