קיבוץ מענית (רגיל)

ברכת אמיר בשם הקיבוץ למרגלית- עם סיום שירותה

דף הבית > ארכיון מאמרים פנימי >  ברכת אמיר בשם הקיבוץ למרגלית- עם סיום שירותה
 
 
‏יום חמישי 05 ספטמבר 2019
ברכת אמיר בשם הקיבוץ למרגלית- עם סיום שירותה
שלום למשתתפי הערב הנכבדים ממשפחת מענית-
יועצים, עובדים, תושבים וחברים
שלום למרגלית היקרה ומשפחתה
בשנת 1994, לפני 26 שנה, התמנית לתפקיד החשבת של מענית.
באותה הגיע הקיבוץ לשיא של שפל לאחר מספר שנות משבר: שפל באווירה וביחסי החברים בקיבוץ, שפל במצב הכלכלי.
שפל ביכולת של הקיבוץ לנהל את המידע הכספי וחשבונאי שלו.
באותה עת את הגעת למענית. הגעת מארץ המדבר הלוהט, מעמק הירדן. כנראה מי שצולח שם תקופת חיים משמעותית- הוא ודאי מחושל, ודאי בעל עוצמה.
ואכן את היית ואת עודך מחושלת.
לאורך השנים צלחת ב'גבורה' את אתגרי מענית, כמו שצלחת ב'גבורה' את האתגרים האישיים בחייך הפרטיים- היבנות כלכלית לאחר עזיבת קיבוץ ללא רכוש אחרי גיל ארבעים, אובדן אחיך במחלה קשה, ליווי כבת יחידה את אימך במסלול 'נינג'ה' של משימות בריאות (אם זכור לנו מסע בילוי משותף של שתיכן כי ברכבת הטראנס סיבירית- או רכבת אחרת במזרח הרחוק- פרס זכייה שקיבלה אימך ממפעל בפיס)
במשך שנות דור, במשך חצי יובל שנים- הובלת את צוות הנהלת החשבונות של הקיבוץ, ניהלת את עריכת הדו"חות הכספיים, ואת דו"חות המיסוי של הקיבוץ.
לאורך שנים אלו הקים הקיבוץ מעל עשרה תאגידים חדשים- והוטל עלייך להוביל גם עבורם את ניהול ספרי החשבונות, הדו"חות הכספיים.
ספרי הקיבוץ, הדו"חות הכספיים, ודו"חות המיסוי היו מסובכים כמו שרק מי שעוסק במקצוע הכספים בישות הקיבוצית יכול להעריך. ישות הכוללת: גם עסקים, גם קהילה, גם יישוב מוניציפלי.
בין היתר הוטל עלייך לאורך השנים להסדיר רישומים חשבונאיים של: הסדר חובות ענק, מחיקות ובלון, שותפויות גלעם, אחוזי החברים בחמנית ורקפת, רישומי עבודה ותקציב החברים על הגלגולים השונים של המודל הנוהג, רישומי פתיחה/ סגירה/ מכירה של התאגידים- מאדי, גלעם, אנזימוטק, מפת, בר"מ, גלעם אריזות, בייניש, קמת"ג, שותפות מבואות עירון ומה לא...
כל אלו הצריכו כושר התמודדות ופרשנות במצבי חקו ותקנות עם אי ודאות, הצריכו יצירתיות רבה- לפעמים עד כדי 'פליק פלאק' באוויר.
בניהולך נוצרו והתחדשו תשתיות מידע חשבונאי בקיבוץ. על גבם ניתן היה לבנות קהילה ומשק לתפארת.
לאורך שנותייך ערכת עם היועצים דו"חות מיסוי בהיקף של עשרות רבות של מיליוני שקלים (אם לא יותר). את לא המתנת לטיפול מול פקידי השומה של רשות המיסים. אלא, תמיד נערכת מראש. כל השנים בקביעות ורציפות ניהלת את הרישומים באופן צופה פני עתיד. זאת, תוך הותרת דרגות חופש מחד והותרת עוגנים מאידך להתפתחויות השונות העלולות להגיע.
הקפדת 'עלינו' - ממלאי התפקידים במטה המשק. היכן שניתן היה, מסרת פתרון יצירתי לרישום או פעולה חשבונאית. אך גם הצבת גבול ברור לדווח נכון ועל פי חוק. ומול גבול זה לא הסכמת לקיצורי דרך ופשרות, גם כאשר היה זה מפתה או כאשר 'שמענו' שכך עושים בקיבוץ אחר...
על בסיס הניהול שלך ובעזרת היועצים- עבר הקיבוץ בהצלחה את דו"חות המיסוי לאורך כל השנים. ממש עד לאירועי המימוש בשנתיים האחרונות.
לצד או מעל הצד המקצועי יש את מרגלית האדם-
מכבדת ואוהבת את הצוות שלך בהנהלת החשבונות. גאה בו. מקבלת ומסייעת בעת קשיים של עובד מן הצוות, מוכנה לקבל גם מי שאינו מקצועי וללמד את המקצוע. מכבדת במיוחד את ותיקי הצוות מהם נפרדנו בעבר- חייקה ואחר כך ירמי. וכך עד עובדי הצוות היום- מרים, איריס, עליזה ובלהה.
יצרת מערכת קשרים מקצועית וגם אישית חמה עם יועצי הקיבוץ- יוסי זילברשטיין, ואח"כ סילביה רוטברט, ואיציק, ויתר חברי הצוות המוכשרים של ברית פיקוח ומבט.
בקיבוץ כיבדת ומכבדת מאוד את ותיקי הקיבוץ, החברים, התושבים יורשים ובני משפחה מבחוץ. כולם זכו וזוכים לקשב ובאורך רוח בכל פנייה- בטלפון, במפגש אישי, או בדיון.
תמיד אמינה, תמיד אנושית.
מפרגנת בנדיבות, מסבירה בסבלנות אין קץ ואם לא הכל הובן "נתחיל מחר מהתחלה".
צנועה, לא מתרברבת, חיובית, חיונית.
בהנהלת המשק היית שותפה חשובה המעניקה פרספקטיבה מאוזנת לכל ההחלטות- גם לאלו הנוגעות לחיים הקיבוציים.
באופן אישי
כתמחירן, וכמזכיר הקיבוץ היית לי משענת איתנה. ידעתי שאפשר לפנות אלייך בכל נושא- בתחום אחריותך או מחוץ לו גם בקושי אישי שלי.
תמיד אזכה לקשב, ולניתוח נבון של הדברים. היית פינה חמה, 'תחנה' אנושית שכיף להתעכב בה.
וגם את אדם מעניין. בעלת השקפת עולם חופשית, הומניסטית, ליברלית. בעלת יכולת נדירה לבחון כל נושא בצורה נקייה, ללא דעה קדומה. סקרנית, חכמה והרפתקנית, נכונה לשתף בפתיחות בכאב ובשמחה, בהצלחה ובכישלון.
תרומתך לקיבוץ לא תסולא בפז, וכך חשיבותך עבורי. וגם אני אוהב אותך
אמיר מימרן, כידיד וכמזכיר הקיבוץ היוצא