קיבוץ מענית (רגיל)

אליאב אילן - מרכז משק

דף הבית > ארכיון מאמרים פנימי >  אליאב אילן - מרכז משק
 
 
בימים אלו אליאב מסיים את עבודתו כיו"ר התאגדים ( פרט ליו"ר ב.ר.מ). לפני הפרידה הרשמית שהתקיים ביום חמישי ה-17.11.11 במועדון לחבר - בית חביבה סיפרנו על ההתחלה.
אליאב נבחר כמרכז המשק השכיר הראשון של מענית ב-1994, בשיא משבר החובות במענית. עם הרבה אופטמיות, המאפיינת את אליאב, יצאה לדרך ונאבק על הדרך להוציא את מענית מהמשבר הכלכלי והחברתי והיה שותף לרווחה הקיימת במענית. לא התייבש להסתכל על הארץ ולנסות להירם כל אגורה מכל פינה בכדי להבריא את המשק.
 
איך מוצאים מזה כסף - טיול לרמת הגולן 2007
לאורך השנים צבר אוסף של פעיליות מרשימות שבינהם ניתן לזקוף לו את לווי וחתימה על הסדר החובות מול הבנקים, הקמת המבנה הארגוני של המשק קהילה, בניית  ההסכמים מול התאגידים ( גלעם בעיקר), טיפול בהסכם עם החברה הבלגית עמילום, טיפול מול המנהל בהסדרת הקרקעות והתב"ע של הישוב, הקמת מנהלת המשק והנהלת החשבונות, הקמת תאגידים חדשים, נסיונות לפרוץ מחוץ למעגל התעסוקה הפנימי ולהקים מערך הכנסות נוסף במייזמים שלסוף לא צלחו( רימונים, תירס), סיוע לחברים בהסכמי שכר מול מעסיקים, שיפור חזות הישוב, שימש כמגשר בנושאים שבין חברים, גיבש את "חוק התקציב" שעובד עד היום לתוכנית משק עד 31.12. בכל שנה מוגש לאישור בקלפי.
 
עבודתו של אליאב לוותה לאורך השנים במוערבות פעילה ודעתנית על המתרחש במענית ולא אחת השמיע ביקורת על התנהגויות לא תקינות של חברים כלפי הקיבוץ, ויחד עם זאת זכה לשיתוף פעולה ולאהדה על כך( לא כולם אהבו זאת). מטבע הדברים יחס זה גרר לא פעם טענות כלפיו שמצאו להם ביטוי בשיח הפנימי כאן.
 
במהלך השנים פעילתו לווותה בעומס רב של ניהול המשק יחד עם אחריות לתאגידים. עומס שהתבטא בסופו בתהליך שבו הופרדו תפקיד ניהול המשק מניהול התאגידים. אליאב שימש בתפקיד יו"ר אוכמנית ובחלק מתאגידיו. מהלך ההפרדה, שהגדיר את מערכת העבודה בין יו"ר התאגדי אוכמנית שמעל מועצות המנהלים של כל תאגיד איפשר לברר טוב יותר פנימה את היכולות הכלכליות ולבצע ניתוח עומק לפעיליות השונות. בהמשך נאלץ אליאב לטפל בסגירת תאגידי מפת והשותפות בייניש.
 
הצילומים מאוסף התמונות של טיולי בית המשרדים - צילם ישי טייף
 
ולפני שאליאב החל את עבודתו סקר גדעון גרואג כרכז משק את הנעשה במשק במהלך כהונתו ועם הרבה מחשבות לעתיד. בארכיון נשמרה אגרת הסיום של גדעון גרואג שהיה מרכז המשק בשנות ה-90 הקשות של מענית, בו הוא מסכם 3 שנים כרכז המשק. הרבה אופמיות הייתה לו אז.
צילומים מפירוסמים הנמצאים בארכיון מענית - באדיבות דליה ליאור
 

מחליפו אליאב - החל מסורות של עדכון הציבור בפעילות המשק .

 צילומים מפירוסמים הנמצאים בארכיון מענית - באדיבות דליה ליאור