קיבוץ מענית (רגיל)

עיד אל-פיטר

דף הבית > חגים ומועדים בישראל >  עיד אל-פיטר
 
 

עיד אל-פיטר  בתרגום חופשי לעברית נקרא חג שבירת הצום, הוא חג מוסלמי, נחגג לציון סיומו של צום הרמדאן נמשך לאורך 3 ימים. מכונה גם "החג הקטן".
 עיד אל פיטר נועד לבטא רגשי הוקרה ותודה לאלוהי האסלם על כך שצלחו את צום חודש הרמדאן.
במהלך ימי החג נהוג לתת צדקה לעניים (המשמשת גם ככפרה על חטאים שבוצעו במהלך הצום), לבקר חולים, להעניק מתנות לילדים ולהרבות באכילת דברי מתיקה. בשעות הצהריים של היום הראשון נהוג לקיים ארוחת חג משפחתית גדולה בבית האימהות של המשפחה המורחבת.

סיום צום חודש הרמדאן ותחילת חג עיד אל-פיטר נקבע על פי לוח השנה המוסלמי, המתבסס על חודשי הירח, החג נחגג בחודש העשרי של השנה האיסלמאית, להכרזה על תחילת החג ייתכנו במקומות שונים בעולם מועדים שונים וזאת בהתאם לצפייה של ירח חדש המציין את תחילת החודש הבא.
המוסלמים הנוהגים להתפלל חמש פעמים ביום, משקמים בבוקר היום הראשון של החג ועורכים את התפילות במסגר באופן משותף ולא לבד. התפילה אורכת כרבע שבע והיא מלווה בקריאות "אללה אכבר" – אלוהים גדול. המתפללים נוהגים לאכול לפני התפילה בכדי להדגיש את המעבר מהצום לחג. בכל ימי החג לא צמים ונוהגים לצאת ולבלות ולבקר את הקרובים. הרחובות מקושטים ונצבעים בצבעי חג.
בבוקרו של היום הראשון של החג נערכת תפילה מיוחדת בכל המסגדים. בתפילה זו, בדומה לתפילות יום שישי, על המאמינים להתפלל בקבוצה במסגד ולא בגפם. אורכה של התפילה כרבע שעה והיא מלווה בקריאות "תכביר" רבות ("אללה אכבר"). המתפללים חייבים לאכול או לשתות משהו לפני שהם באים אל המסגד כדי להדגיש את דבר שבירת הצום. ימי החג אסורים בצום על פי ההלכה האסלאמית, וכמו כן נהוג לקשט את רחובות הערים לרגל החג.

החומר נלקח: מYNET', ויקיפדיה ואתרים חופשיים אחרים