קיבוץ מענית (רגיל)

ראש השנה-

דף הבית > חגים ומועדים בישראל >  ראש השנה-
 
 
ראש השנה, הוא חג יהודי שחל בא' וב' בתשרי, הימים הראשונים בשנה העברית. ראש השנה נחשב במסורת היהודית ליום הדין בו נידון האדם על השנה החולפת ונקבע מה יארע לו בשנה הבאה. המצווה העיקרית של החג היא שמיעת תקיעה בשופר.
מנהגי החג -
ערב ראש השנה הוא היום האחרון של השנה ולכן נוהגים להרבות בצדקה, בסליחות ובתחנונים "ומי גוי גדול אשר לו חוקים ומשפטים צדיקים "(דברים ד').
 
ארוחת החג היא הארוחה הראשונה הפותחת את השנה החדשה, ולכן נוהגים לאכול בה מאכלים רבים המסמלים תקוות ומשאלות לקראת השנה החדשה, בעיקר מאכלים מתוקים ואילו מאכלים אשר מסמלים חמיצות וקושי אינם מוכנסים לארוחה.

סמלי חג ראש השנה במאכלים:
ראש דג או כבש - "שנהיה לראש ולא לזנב".
תפוח בדבש - "יהי רצון מלפניך, ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שתתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה, מראש השנה ועד אחרית השנה" ברוך אתה ה', אלוהינו מלך העולם, בורא פרי העץ.
תמר - "יהי רצון מלפניך, ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שייתמו אויביך ושונאיך ועל מבקשי רעתנו, ייתמו חטאים מן הארץ, ורשעים עוד אינם".
רימון - " יהי רצון מלפניך, ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שנהיה מלאים מצוות כרימון"
חלה מתוקה - " שהשנה החדשה תהיה נעימה ומתוקה".
סלק - יהי רצון שיסתלקו שונאינו.
דלעת - יהי רצון שתקרע רוע גזר דיננו ויקראו לפניך זכיותינו.
 
בתנועה הקיבוצית קיימים מנהגים שונים, במענית, לקראת קבלת החג בין הייתר היה נהוג :
1. לפתוח את השנה " בהפיכת דף בלוח השנה" - סמל לסיום השנה הקודמת ותחילת השנה החדשה.
2. קטעי שירה המייצגים שירים של התחלה.
3. הצגת הנעשה במהלך השנה הקודמת, סיכום של האירועים והמעשים של הענפים השונים במשק, מבט חטוף על בניות חדשות וכמובן הילדים שנולדו במהלך השנה האחרונה.
4. כן היה נהוג לשבת ביחד בארוחה חגגית העשירה ועם השנים נהוג זה הוחלף בארוחות משפחתיות בבית החברים.
5.  משלוח ברכות- לקראת החג לוח המודעות בחדר האוכל היה מתקשט לכבוד החג וברכות מידידים, חברים וילדי הקיבוץ נתלו עליו . בערב החג נהוג שמזכיר הקיבוץ היה מברך את החברים והאורחים הרבים שהיו יושבים ביחד בחדר האוכל.
 
 
 

לכל בית מענית ,
מנופי הסתיו של מזרח ארצות הברית שולחים ברכה לשנה טובה ושפויה ,
סתיו, אבי ושלומית עופר

ברכה לראש השנה מבית אקשטיין

בתנועה הקיבוצית נהוג היה לקיים סדרי ראש השנה בדומה לסדר פסח. עם החלשות היחד הקיבוצי
והפרטות השונות חלו תמורות גם בחגיגית ראש השנה. מתוך אתר שיטים של מכון חגים להלן פרקי מקרא ושיר לראש השנה שליקטה וערכה אילה גלעד( להורדת קובץ לחץ) מתוך אתר חגים
של מכון שיטים http://www.chagim.org.il/ListPages.aspx?catid=70
 
בגלריות אוסף ברכות וגלויות ברכה משנים קודמות וגם מהיום אוסף של צילומים מהכנות לקראת קבלת ראש השנה תשע"ב- צילם יגאל ברקת.