קיבוץ מענית (רגיל)

נשק

דף הבית > חידון יום העצמאות2012 >  נשק
 
 

  נ ש ק

בעת התחלת ההתקפות על מענית היו ברשות הקיבוץ:

11 רובים אנגליים (רובה לי אנפילד (בישראל כונה בשם "רובה בריטי" ו"רובה אנגלי"), היה נשק החי"ר האישי העיקרי של צבא בריטניה משנת 1895 ועד שנות ה-50 של המאה ה-20, ושימש כוחות בריטיים כבר במלחמת הבורים ובמלחמת העולם הראשונה.

2 רובים קנדיים (רובה רוֹס (מאנגלית: Ross rifle), שנקרא בישראל בראשית שנות המדינה רובה קנדי, הוא רובה בעל מנגנון בריח בקליבר 0.303 אינץ', הרובה יוצר בקנדה מ-1903 ועד אמצע מלחמת העולם הראשונה ושימש כרובה התקני של חייל החי"ר הקנדי במלחמת העולם הראשונה, עד שהוחלף בשל תקלות וקושי תפעולי בקרב.)

מקלע בְּרֶן (מקלע קל מתוצרת בריטניה שנכנס לשימוש הצבא הבריטי בשנות השלושים והמשיך לשמש בגרסאות שונות עד שנת 1991. בין היתר הוא שימש את הצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה, מלחמת קוריאה, מלחמת פוקלנד ובמלחמת המפרץ. בצה"ל הברן שימש כמקלע העיקרי בזמן מלחמת העצמאות)

2 מרגמות (52 מ"מ=2 אינץ'. מרגמה היא כלי ירייה ארטילרי פשוט, המורכב מקנה מתכתי המחובר למשטח (סדן שבדרך כלל מונח על האדמה, או מותקן ברכב קרבי משוריין) ואשר יורה פצצות במסלול תלול בלבד).

3 תת-מקלעים סטֶן (תַּת-מִקְלָע (תמ"ק) הוא סוג של כלי ירייה אשר הופיע לראשונה במלחמת העולם הראשונה.נשק היורה בקצב אוטומטי וחצי אוטומטי ומשתמש בתחמושת המיועדת לאקדחים".)

1 תת-מקלע טומי-גאן.( M1 תומפסון הוא תת מקלע תוצרת ארצות הברית. הנשק, שהיה ידוע גם כטומי גאן או מכונת הכתיבה משיקגו היה אחד מכלי הנשק המפורסמים ביותר במחצית הראשונה של המאה העשרים.)

כל הנשק הזה היה רכוש הקיבוץ, שנרכש במהלך שנות קיומו ונשמר ב"נוקטה" וב"סליקים" שהיו באזור חדר-האוכל והמכבסה. בנוקטה נשמר רק הנשק הרשמי של כיתת הגפירים. מלבד נשק זה היתה במענית תחנת נוטרים, שחוסלה מיד עם תחילת הפעולות, וחלק מהנשק של הנוטרים נשאר ברשותנו:

10 רובים איטלקיים (קרבינים = רובה ארוך מאד וקשה לתפעול))

2 רובים קנדיים (רובה רוֹס (מאנגלית: Ross rifle), שנקרא בישראל בראשית שנות המדינה רובה קנדי, הוא רובה בעל מנגנון בריח בקליבר 0.303 אינץ', הרובה יוצר בקנדה מ-1903 ועד אמצע מלחמת העולם הראשונה ושימש כרובה התקני של חייל החי"ר הקנדי במלחמת העולם הראשונה, עד שהוחלף בשל תקלות וקושי תפעולי בקרב).

 כשהגיעו לארץ משלוחי נשק מצ'כיה קיבלנו:

45 רובים צ'כיים (כמות גדולה של רובי מאוזר K98 תוצרת גרמניה ובייחוד צ'כיה מדגם P-18 ‏‏[1] או בצ'כית puška vz.98N, בקליבר 7.92 מ"מ הגיעו לארץ בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50. רובים אלו כונו בשם "הרובה הצ'כי" או בקיצור "צ'כי".) חברי מענית ששירתו בצבא הצ'כי היו המומחים שלימדו את שאר החברים להשתמש ברובים אלו

3 מקלעים בינוניים מ"ג (המטה הכללי של צבא גרמניה דרש לקבל מקלע רב שימושי - מקלע שיכול לשמש גם כנשק כיתתי (מקלע קל) וגם כנשק פלוגתי (מקלע בינוני). המקלע MG-34 שפותח לפי הזמנה זו הינו מקלע אחיד הראשון בעולם. המקלע נכנס לשימוש בצבא הגרמני בשנת 1934, מכאן שמו MG-34 (שתי האותיות הראשונות בשם הן קיצור של המילה "מקלע" בגרמנית - Maschinengewehr).

מקלע בְּרַאוּנִינג (מקלע בינוני תוצרת אמריקנית בקוטר "0.3 שהיה הנפוץ ביותר במהלך המאה ה-20. שימש בצבא האמריקני את חיילות הרגלים, כנשק רכוב על גבי כלי רכב קרביים קלים וכבדים כולל טנקים, מטוסים וכנשק נגד מטוסים. כמו כן שימש צבאות של מדינות רבות אחרות. הבראונינג שימש במלחמת העולם השנייה, מלחמת קוריאה ומלחמת ווייטנאם.)

מקלע ויקֶרס (היה המקלע הבינוני העיקרי של בריטניה בשתי מלחמות העולם. המקלע מבוסס על מקלע מקסים שאותו החליף בשרות הבריטי. המקלע שוקל בין 15 ל-23 קילוגרם, כתלות בתוספות שהוצמדו לו).

2 פּיַאטים(פִּיאַט (נכתב גם פיא"ט או PIAT) הוא מטול חי"ר נגד טנקים (ראשי תיבות של Projector, Infantry, Anti Tank). הפיא"ט הוא נשק נגד טנקים (נ"ט) שפותח על ידי הבריטים במלחמת העולם השנייה.)

מרגמה 81 מ" (מרגמת M1 היא מרגמה בקוטר 81 מ"מ שהייתה בשימוש צבא ארצות הברית במלחמת העולם השנייההייתה הכלי הארטילרי הכבד ביותר שעמד לרשות חילות הרגלים והמארינס האמריקנים כנשק אינטגרלי צמוד בתקופת מלחמת העולם השנייה).

מקלע בֶּזָהׁ(מקלע כבד בקוטר 15 מ"מ, שפותחה במפעלים בצ'כיה ויוצרה ברישיון על ידי תעשיית הנשק הבריטית. בתקופת מלחמת העולם השנייה היא הייתה הנשק המשני (אחרי התותח) החשוב ביותר בכל סוגי הטנקים והשריוניות הבריטיות לאורך כל שנות המלחמה). ניתנה למענית לזמן קצר בלבד!