קיבוץ מענית (רגיל)

בציר כרם ענבים

דף הבית > גד"ש - תלם >  בציר כרם ענבים
 
 

 

בליל שלישי, הגענו לכרם הענבים, זה שממול ברקאי או בשמו הקודם: "שדות צפון". החושך לא הותיר ספק - צריך להאיר את הדרך באורות גבוהים. בקצה הדרך הבהבו פנסים וזה היה הסימן לאן להגיע. כשהגענו, צוות הגד"ש אהרון גלזר, המרכז את ת.ל.מ ודור קפלן, יד ימינו, עמדו וצפו בפרי עמלם העומד להיבצר ולנסוע ליקב.
כרם הענבים הראשון של מענית, שניטע בשנת 2009, הבשיל. כמויות הפרי על הגפנים הן אדירות, שורות שורות עומדים הגפנים מלאים בענפים שעליהם רוכנים אשכולות ענבים. האשכולות מלאים בענבים אדומות.
הגפנים עומדים בגב זקוף, מוכנים לקראת הבאות.
 המכונה הנקראת הבוצרת ומכונה גם "המפלצת", נוסעת בתוך שבילי הגפנים ושואבת לתוכה את האשכולות ומפרידה בין הענף לענב. ממש מדהים! המכונה משאירה על הקרקע את עודפי העלים. היא עולה ויורדת בהתאם לגובה הענף, מתמרנת בין השורות כשהנהג יושב מצד ימין שלה ומוביל אותה בזהירות לתוך השורה.
כל תכולת הבציר, שחלקה הופך לנוזל, נשפך לתוך מיכל שנגרר ע"י טרקטור שגורר את התכולה לתוך אמבטיות ענקיות המכילות את הענבים שנאספו מהשדה. כל התכולה נוסעת על גבי משאיות ליקבי מזרחי ששם, בעזרת השם, יהפוך הנוזל ליין תירוש שבאחד מלילות השבת יונח על שולחן השבת ויקודש בברכה המתחילה "בסברי מרנן.."
אהרון מדווח שבבציר היבול שנקטף הוא 95 טון, שזהו בציר טוב לבציר ראשון.
כל הכבוד!! 

בציר ענבים בקיבוץ גשור ברמת הגולן. איזה מכונה מפלצתית!!!!