קיבוץ מענית (רגיל)

מזג האוויר בישראל מחולק ל 4 עונות

דף הבית > נתוני גשם >  מזג האוויר בישראל מחולק ל 4 עונות
 
 
חורף - דצמבר , ינואר , פברואר , מרץ
אביב - אפריל , מאי
קיץ -  יוני , יולי , אוגוסט , ספטמבר , אוקטובר
סתיו - נובמבר, דצמבר
עונת הגשמים - אוקטובר , נובמבר , דצמבר , ינואר , פברואר , מרץ
ימי גשם ממוצעים - 30 (ממוצע ארצי)
משקעים ממוצעים - 500 מ"מ (ממוצע ארצי)
ימי חמסין ממוצעים - 50 (מכאן השם בערבית - חמסין שפרושו - חמישים)
שיאים:

54 מעלות בטירת צבי בתאריך: 21.6.1942
13 מעלות מתחת ל - 0  בבקעת בית נטופה בתאריך: 6.2.1950

משקעים הנוצרים בישראל:
המשקעים נגרמים עקב המצאות שקע ברומטרי .במהלך החורף לאורך הים התיכון ונמצא לאורכו של הים התיכון הוא גורם להיווצרות משקעים במקום בו הוא נמצא. צורתו כצורת קערה. כשאותה "קערה" מתיישבת על יוון, היא תעודד היווצרות משקעים שם. בין ישראל למערב הים התיכון קיים ניגוד בכל הקשור לפעילות חורפית. כאשר האפיק העיקרי נמצא מעל ישראל, מזג האוויר בישראל נהיה גשום בעוד שבאיטליה למשל, מזג האוויר יהיה יבש יחסית ללא פעילות משמעותית .לעתים עשוי לקרות מצב בו שקע קפריסאי המתקדם לעבר חופי הארץ, משנה בפתאומיות את מסלולו צפונה לעבר הים השחור. מצב זה קרוי בפי החזאים "שקע חמקמק".

החיזוי - הינו מדעי אך אינו מדע מדויק. בעבר, ניתן היה לחזיות עד יומיים בדיוק של  40-50 אחוז. כיום ניתן לחזות עד 3 ימים בדיוק של 70-80 אחוז. - הכול כמובן בהתאם למקום וזמן החיזוי (מיקום בעולם ועונת החיזוי).

תרחיש חורף 2012 - 2013
כמו כמעט בכל שנה קיימים חילוקי דעות בין חזאים , חובבי מזג אויר ושרותי מזג אויר מקומיים וארציים. כך גם השנה
שרות החזוי הישראלי מוציא את תחזיות לחורף בדרך כלל בסוף דצמבר ... הסיבה אינה ברורה די צרכה אך ייתכן ונובעת משיקולים פוליטיים (כן, גם כאן יש התערבות)... כיום הערכות (לא תחזית) בשרות המטראולוגי הן ל: חורף גשום מעל לממוצע.  שרות החיזוי האירופי אשר נותן את תחזיות החורף שלו כבר בתחילת חודש ספטמבר. בהתייחסותו למזרח התיכון וישראל - התחזית היא לחורף שחון (מיעוט גשמים) המתאפיין בפרצי משקעים גדולים (כגון האחרון שהיה עם 67 מ"מ) אך מיעוט ימי גשם.
 
שיהיה לכולנו חורף גשום ומהנה.
ישי