קיבוץ מענית (רגיל)

בציר 2013 - כרם מענית

דף הבית > גד"ש - תלם >  בציר 2013 - כרם מענית
 
 
 

הכרם במענית נשתל עוד ב2009, כחלק משותפות עם יקבי כרמל מזרחי, ובשנה 2012 נבצר הבציר הראשון והשנה בצרו פעם נוספת. במהלך השנתיים אחרונות נשתלו כ420 דונם של גפנים על שטח של 455 דונם.

 בשבוע האחרון נערך בציר של הגפנים בכרם שנשתל בשנת 2009, בשעות הבוקר המוקדמות, על ידי חברה קבלנית, המתופעלת על ידי יהודים דתיים שרק הם מורשים לבצע את הבציר, של 20 דונם של ענבים מזן טמפרינו. הבציר הניב כ-2.5 טון לדונם ענבים שישמשו בהמשך להפקת היין.

במהלך השבוע גם בצרו את הענבים של הכרם שנשתל בשנים 2011 והם מיועדים לאיסור עורלה. איסור זה הוא מצוות לא תעשה האוסרת לאכול את פירות העצים בשלוש השנים הראשונות לנטיעתם. סה"כ בצרו כ- 190 דונם שהלכו לאדמה ואסורים אף למאכל אדם

 במהלך חודש אוגוסט יבצרו את הענבים מזן קריניאן כ-180 דונם. קריניאןבאנגלית: Carignan ובספרדית: Cariñena) הנו זן ענבים אדומים המשמש לייצור יין.
נערכה השלמת שתילה של 17 דונם של גפנים, שהחליפו גפנים לא טובים.
מדברי אהרון מרכז הכרם שהתמקצע בגידול זה שככל שרואים את הכרם הוא נראה טוב ומאחל יבולים טובים גם בהמשך השנים. הענבים מיועדים לתעשייה היין והולכים ליקבי כרמל מזרחי.
 
אהרון הוסיף שת.ל.מ גידלו אבטיחים שנקטפו גם בשבוע האחרון כאן היבול היה 80 ק"ג לדונם. עוד נמסר כי היבול יכל להיות גדול אבל את השדה היו פוקדים נהגי טנדר, רוכבי אופניים ואנשים שהיו סוחבים אבטיחים בכמות גדולה.
במהלך חודש ספטמבר מתוכננים לקטוף את שדות הכתונה, שנזרעו השנה לאחר שנים שלא גידלו במענית כותנה. השטח שנשתל הוא 330 דונם. והקטפת של הכתונה הפעם תהיה "באלות" מגולגלת.
עוד מגדלים תירס לפופקרן ותירס לתחמיץ. הענף עבר שינויים לאחרונה וחזר לפעילות ענפית במענית ( בשנים האחרנות נוהל כתאגיד עצמאי).
 
 צילומים : חן ביבס