קיבוץ מענית (רגיל)

בעקבות שביל אלי כהן -רמת הגולן

דף הבית > המלצה לטיול ובליוי פנאי >  בעקבות שביל אלי כהן -רמת הגולן
 
 
 בעקבות שביל אלי כהן -
מועצת הקיבוץ ועובדי בית המשרדים יצאו לטיול משותף ברמת הגולן לסיור שאורגן על ידי המדריך  גיל ברנר, אשר מטפל בפרויקט הנצחה של הקמת שביל ואנדרטאות לזכרו של אלי כהן, לוחם המוסד אשר הוצא להורג בתלייה בכיכר אל-מרג'ה בדמשק ב-18 במאי 1965. השביל שמוקם בימים אלו יראה מקומות בהם ביקר אלי כהן ברמת הגולן בפעילותו החשובה בסוריה. השביל עתיד להיחנך בשנת 2015 ( 50 שנה למותו של אל כהן)

את טיולנו התחלנו בחמת גדר, בה היה ממוקם בית מלון ופנסיון אל-חמה, שפעל בשותפות ערבית-יהודית עד לשנת 1945. גיל המדריך תיאר את חייו של משפחתו של אלי כהן וכיצד הגיע להיות שליח המוסד.
בהמשך את סיפורי הכיסוי שהביאו אותו להיות מרגל בסוריה.
אלי כהן התאכסן במלון חמת גדר במסגרת פעילותו ברמת הגולן. במקום הוקמה אנדרטה לזכרו, כמו גם על הכביש המוליך לחמת גדר (אל-חמה), בנקודת ביקורת סורית, מקום בו עבר אלי כהן לא פעם.

מצומת חמת גדר עלינו לרמת הגולן בכביש 98, דרך מוצבים סוריים, ביניהם "תאופיק", אשר הפגיז ללא הרף את היישובים האון, תל קציר ומעגן. בהמשך הדרך עברנו באזור בו הסורים הציבו מחסומי בטון נגד טנקים, שדרכם עבר אלי כהן עבר בדרכו לאל-חמה. בצד הכביש נבנה ע"ג מחסום בטון נגד טנקים פסל לזכרו של אלי כהן.
הפסל הינו דמות ראש אדם עם חמש עיניים מסביב הראש, כך שמכל צד הדמות מסתכלת על המתבונן, דבר המסמל את התבוננותו המקיפה של אלי כהן בנעשה באזור( סוריה, ירדן, לבנון וישראל).
 
באזור קיבוץ אפיק ביקרנו במועדון קצינים סורים במחנה פיק, בו ככל הנראה, אלי כהן ביקר במהלך משימותיו. גם כאן הונח שלט המזכיר את אלי כהן

בהמשך עצרנו על הכביש המוביל לקונטריה, כביש באורך של כ-800 מטר שהשתמר בצד הדרך החדשה

מצומת זיוון עברנו ליד תצפית קוניטרה הצופה על עיירת הרפאים.ערכנו תצפית מבניין המפקדה הסורית בקוניטרה, מבנה ענק ובו מאות חדרים, אשר לאחרונה מנוצל ע"י תושבי האזור לכתיבת גרפיטי בגנות ובעד המאבק בשלטון הסורי.
בנסיעה צפינו לכיוון הר אביטל (הוא תל אבו-נידה) והר בנטל, בדרכנו מערבה עברנו דרך כפרי הדרוזים של רמת הגולן
מסעדה, בורקעתה, מג'דל שאמס ו שם גם הרחבנו על האוכלסיה הדרוזית בגולן והנאמנות שלה לשלטון אסד.
בדרך גיל סיפר לנו את הסיפור הידוע על המלצת אלי כהן לשתול איקליפטוסים סביב המוצבים והעמדות. סיפור ככל הנראה שלא תאם את ההגיון לסיפור הכללי על אלי כהן ( ככל הנראה נשתלו עוד על ידי הבריטים והצרפתים)

סיפורו של אלי כהן עוד עלום וקשה לקהילת המודיעין הישראלי, רב הנסתר, גיל ברהר מנסה בכל דרך להנציח את זכרו של אלי כהן שקברו לא ידוע באמצעות שביל זה.
להרחבה על אלי כהן באתר : לחץ כאן http://www.elicohen.org.il/

לתמונות נוספות מטיול זה בגלריית התמונות באתר :לחץ כאן