קיבוץ מענית (רגיל)

המלצה לטיול – בית הכנסת התונסאי בעכו

דף הבית > המלצה לטיול ובליוי פנאי >  המלצה לטיול – בית הכנסת התונסאי בעכו
 
 
 נדמה כי רובנו מכיר את עכו בעיקר העיר העתיקה שלה, הנמל, השוק, מסעדת החומוס והרחובות הצרים המובילים אל חצרות האבירים. הפעם יצא לנו לבקר, ושלא שתחשבו שהחמצנו את כל היתר, בבית כנסת מיוחד מאוד שאומרים המיוחד בעולם.

את פנינו קיבל גבאי בית הכנסת, ציון בדש, שעוד בשנות החמישים כשעלה לעכו החליט
להקים בית כנסת ראשון בעכו.
 
 בית הכנסת הנקרא גם "אור התורה" נמצא ברחוב קפלן 13 בעכו וניתן לבקר בו במהלך כל היום בתאום מראש ( לפרטים לחץ כאן).
 
מבנה בית הכנסת על ארבע קומותיו עטור פסיפס מחוץ ובתוך המבנה. עבודות הפסיפס יוצרו בקיבוץ איילון ובכל אחד מהשנים שקיים בית הכנסת נוספו לו יצירות המתארות את ההיסטוריה של היהודים בארץ ישראל, סיפורי התנ"ך, תיאורי טבע ופרחים, חיילות צה"ל .

  בבית הכנסת יש אפשרות להכיל עשרות מתפללים ויש בו 7 היכלות תורה (ארונות קודש) שבו מקיימים שעורי לימוד ותפילות. כל היכל מוקדש לנושא מסוים: קהילות ישראל בעולם, עשרת הרוגי מלכות, חטיבת כרמלי, המרגל
אלי כהן , גירוש ספרד, ירושלים, השואה, צה"ל, עולי הגרדום.

בית הכנסת מתפקד כבית תפילה ובו זמנית מגיעים תיירים רבים שאת פניהם מקבל גבאי בית הכנסת ובהתלהבות מספר את סיפורו של בית הכנסת, שהפך למפעל חייו, מאז שעלה בשנות החמישים מתוניס. המבנה שמספרים שהוא בין כאלפיים ארבע מאות שנה שימש כמתנ"ס אזורי ונמסר לציון בדש על ידי המנהל.
 
 
הרעיון להדבקת יצירות הפסיפס אומר ציון בדש מגיע מהמקורות. בכל בית כנסת עתיק יש קיר של יצירת פסיפס. את הרעיון ביקש ליישם ולשם כך, לאחר איתור בלשי, עשה ומצא אצל מאיר דוידון ז"ל מקיבוץ איילון שהקים מפעל למוזיקה קטן וייצר יצירות בסדרי גודל קטנים. במפעל היססו בתחילה האם יוכלו להתמודד עם גודל המשימה ונרתמו אליה.

לא היה שום תכנון של אדריכל או מעצב פנים הכל נעשה מחזונו של ציון בדש. הכסף שנתרם לאורך השנים שימש לאורך השנים להגדיל את היצירות ולהביא לכך שכל בית הכנסת הקירות התקרות החוץ והפנים כולם מכוסים ביצירות הפסיפס.


 
 
הסיור נערך במסגרת טיול צוות תיאום לנושא דירות במענית  ותכננה והדריכה איילת פאר.
 להרחבה ולמקורות נוספים לחץ על הקישורים הבאים:
 ויקיפדיה - בית הכנסת אור תורה
 אתר פנאי - פספיס וקדושה.
 עכו אתרים מומלצים