קיבוץ מענית (רגיל)

שוחים לחיים - רינה ברקת

דף הבית > ארכיון מאמרים פנימי >  שוחים לחיים - רינה ברקת
 
 
 

שוֹחים לחיים במענית

 בחודש יולי 2015 התקיים בבריכת השחיה של מענית קורס לימוד שחיה לילדי ג'יסר א-זרקא.    פעילות זו נעשתה ביזמת המכון היהודי-ערבי בגבעת חביבה, והובילו אותה סבאח מחאג'נה מכפר קרע ורומַן דגש.
 סבאח עבדה במכון היהודי ערבי ושימשה בין השאר רכזת פרוייקטים. רומן הוא מוסלמי יליד הארץ שגדל בקנדה והיה לשחיין תחרותי, וגם רואה חשבון מוסמך. רומן הגיע לגבעת חביבה במסגרת פרויקט ללימוד אינטנסיבי של השפה הערבית. השתתפותו בפרויקט התאפשרה הודות לתרומת חברת "שפיר" שעוסקת בהנדסה, ייזום ותעשיות בתחום הבניה. עם סיום הקורס הרגיש רומן שהוא רוצה לתרום תרומה אישית במיגזר הערבי בתמורה לסיוע שקיבל. סבאח, מצידה, גילתה עניין רב בלימוד שחיה לילדים ערביים, בעיקר בשל האחוז הגבוה של מקרי טביעה במיגזר.  היא החליטה ללמד את ילדי ג'יסר א-זרקא  - כפר נחשל עם אוכלוסיה עניה, שללא תמיכה של פרוייקט כלשהו לא היה להם סיכוי ללמוד שחיה.
 
 
 צוות מקומי איתר את הילדים המועמדים ודאג שלכל המשפחות יהיה ייצוג בפרויקט. עכשיו נותר למארגנים למצוא בריכת-שחיה שבה יוכלו ללמד את הילדים שחיה. פניות רבות הופנו לבריכות ציבוריות וישוביות, הן במיגזר הערבי והן במיגזר היהודי, ומכולן התקבלה תשובה שלילית.  אנשי גבעת-חביבה הציעו לפנות למענית, מכיון שהבריכה בגבעת-חביבה עמוסה מאד בתקופת הקיץ בבאי הפעילויות השונות, והשימוש בה יקר. סבאח מציינת, שתוך שבועיים מיום הפניה התקבלה תשובה חיובית ממענית, והפרויקט יצא לדרך.

 
 הקורס כלל עשרה מפגשים, כל מפגש בן 45 דקות. הקבוצה שהתארגנה מג'יסר א-זרקא מנתה תשע-עשרה ילדים, אשר חולקו לשלוש קבוצות. קבוצה שסיימה את שיעור השחיה עברה לפעילות יצירתית עם המדריכים, שהתקיימה באזור הבריכה, וכך זכו הילדים גם למעין קייטנה, שבשום דרך אחרת לא היו זוכים לה.

 

אנשי הקשר ממענית שליוו את הפרויקט היו אמיר מימרן, מזכיר הקיבוץ, עמליה רכזת התרבות ורעות אבקסיס – האחראית על הבריכה. קיבוץ מענית לא חייב את מארגני הפרויקט בתשלום עבור השימוש בבריכה ובמתקנים הסמוכים לה, מלבד דמי הביטוח המקצועי של המדריך רומן.

לדברי גל רגב, המציל בבריכת מענית – כל דבר שנעשה בהתנדבות הוא יפה ומבורך, והוא שמח שיכול היה לתרום גם כן. בצד המקצועי נעשתה מצד רומן עבודה יפה מאד. 


 
 

הילדים וצוות המדריכים התקבלו בחום וניתנה להם הרגשה שהם רצויים במקום. הילדים היו מאד ממושמעים והשתדלו להישמע למדריכים ולכללי ההתנהגות בבריכה, על אף שמצאו עצמם בסביבה חדשה, פתוחה (תרתי משמע) ועם כללי התנהגות שונים לחלוטין מהמוכרים להם. כל הילדים שהשתתפו למדו לשחות והמצטיינים הופנו להמשך אימון אישי בחיפה, במימון הוריהם. 

בסיום הקורס נערכה מסיבה קטנה ליד הבריכה והילדים העניקו לאמיר כדור לאות תודה.


רינה ברקת


הכתבה הוכנה לפרסום בעיתון המועצה האזורית מנשה - "דפי מנשה."