קיבוץ מענית (רגיל)

האסופי מנרבתא

דף הבית > ארכיון מאמרים >  האסופי מנרבתא
 
 
 האסופי מנרבתא - הדסה קלוש

 רינה ברקת רושמת למחברת הספר ומספרת לה על מענית, ומקורו של השם נרבתה שאומץ על ידי חברי מענית. בתגובה עונה לה המחברת הדסה קלוש. 
 

16 במרץ 2021

שלום להדסה קלוש,

שמי רינה ברקת ואני הארכיונאית של קיבוץ מענית. קיבוץ מענית נמצא בתחומי המועצה האזורית מנשה ויושב ממש על שרידיו של ישוב יהודי מתקופת הרומאים בשם נרבתא. המימצאים הארכיאולוגים הרבים שנמצאו מעידים על כך, אף כי הארכיאולוג פרופ' אדם זרטל, ז"ל, טען שנרבתא היא במקום אחר בכלל. מכל מקום, חברי מענית שעלו להתיישבות הקבע בשנת 1942, היו גאים מאד לחדש את ההתיישבות היהודית במקום שזוהתה כנרבתה ע"י ארכיאולוגים והיסטוריונים, אחרי אלפיים שנות, והוסיפו לשם הקיבוץ את השם נרבתה, ועד היום כל המכתבים הרשמיים והמעטפות הרשמיות נושאות את השם מענית-נרבתה.

אחת מבנות מענית, שעזבה לפני הרבה שנים את הקיבוץ, ראתה את ספרך "האסופי מנרבתא" בחנות של צומת ספרים, התרגשה מזה מאד, צילמה ושלחה לי את התמונה. עיינתי בספר בחנות ומשהתחלתי לקרוא בו לא זיהיתי שום שייכות גיאוגרפית למקום שבו נמצא קיבוץ מענית, ובעבר הרחוק – נרבתא. ואני תוהה: מנין ההשראה לשם הספר ולשם הכפר שממנו בא האסופי?

אשמח לשמוע על מקור ההשראה שלך.

בברכה, רינה ברקת – ארכיון קיבוץ מענית

ותשובתה של מחברת הספר:

16 במרץ 2021,‏

נרבתא הוא הכפר שבו נולד אחד הגיבורים. אני יודעת פחות או יותר שהמיקום הוא בקירבת חדרה ואפילו רואים היטב את הנחל כשנוסעים בכביש 6. בשלב מאוחר יותר של הסיפור אחד הגיבורים נוסע לנרבתא ומשחזר את ילדותו. משם הוא ממשיך לחדרה שזה לא רחוק. גם חורבן הכפר בימי מרד בר כוכבא מתאים לסיפור.

התכוונתי לקיסריה כמובן. חדרה לא הייתה :-)

מציעה לך לקרוא את הספר עד תומו כדי להבין את ההקשר הגיאוגרפי.

בברכה, אורי הדסה

הספר מיועד לבני הנעורים ובהחלט אינו בגדר ספר היסטורי שנעשה לקראת כתיבתו תחקיר רציני, וממש לא משך אותי להמשיך עד הסוף... רינה

 תקציר:
שבעים שנה לאחר שנחרב בית המקדש בירושלים, העם מתארגן להתקוממות מחודשת.
עזריה, צעיר יהודי יתום, חסר עבר וזיכרון, יוצא למשימת ריגול בוגדנית, בשליחותו של קאסיוס. הוא נשלח להתחקות אחר צעדיו של רבי עקיבא, אחד ממנהיגיו הרוחניים של המרד, במטרה להביא להפללתו. כאשר מתגלים סדקים במזימה, נפשו של עזריה עוברת טלטלה עזה והוא הולך ומתוודע צעד אחר צעד אל שורשיו, אל עברו ואל עולמו הרוחני.
שאול, לוחם ששרד את המרד הקודם, דרוך לקראת פרוץ המרד המחודש ביהודה, ועם זאת, מתקשה להתמודד עם זיכרונות העבר ששבים וחובטים בו, עם התנגדותה העיקשת של יודפת רעייתו למרד, ועם הנער חסר הרסן יהודה, שנעשה בעל כורחו לבן חסותו.
עזריה ושאול, אורגת הנתונה במרה שחורה, לוי זקן תימהוני, נער המתחזה לקבצן בפתח מחנה הרומים וגיבור הנאבק על אהדת בני עמו הם רק חלק מדמויותיו של הרומן המרתק זה, הנפרש לאורך שנות מרד בר-כוכבא, עד לסופו העצוב והמעורר תקווה כאחד.
הדסה קלוש, נשואה ואם לשבעה, פרסמה עד כה ארבעה ספרים: "מישהו לדבר איתו", "שיעור מולדת", "עד שינוסו הצללים" ו"שלהי קיץ".
"האסופי מנרבתא" הוא ספרה החמישי.