קיבוץ מענית (רגיל)

צבי לב

דף הבית > ארכיון מאמרים >  צבי לב
 
 

צבי לב, ז"ל

נולד: דצמבר, 1938,הונגריה    נפטר: 28.7.2022 , בעברון

צבי לב ,בשם זה הגיע אלינו למענית ב- 1947. יחד עם עוד שלושה ילדים פליטי השואה באירופה הצטרף לקבוצת "אורן" כשאנחנו בכיתה ג'. בוצת ילדים ראשונה בקיבוץ . במהלך השנה הראשונה כל השלושה עזבו את מענית וצבי נשאר . יחד עברנו את תקופת מלחמת העצמאות במענית תחת התקפות והפגזות ואח"כ גם בפינוי ממענית למשך תשעה חודשים.

צבי אומץ ע"י משפחת גושן חסיה ואליעזר שהיה להם בן יחיד, אליהו ז"ל, שנפל במלחמת קדש בסיני. האימוץ נמשך כל עוד הינו תלמידים וכאשר הפך צבי לחבר קיבוץ הקשר התרופף.

צבי היה ילד רזה נמוך עם שיער ג'ינג'י ,זריז ושובב לא קטן מהר מאוד הפך לאחד מתוך קבוצת אורן. שמונה בנות וארבע בנים . עם המעבר למוסד בעין שמר ב 1952 והאיחוד עם קבוצת שקד מעין שמר גדלה הקבוצה עד קרוב ל- 30 ילדים . צבי רכש לו מספר חברים טובים שעזרו לו והוא להם במעשי שובבות שונים . כבר במוסד התגלו אצלו הכישורים לעיסוק במכשירי רדיו וכדומה וזכור לי שבנה רדיו טרנזיסטור בתוך קופסת סבוניה .

לאורך כל חייו ליווה אותו מקרוב ומרחוק אחיו יצחק, שעימו הגיע לארץ לאחר מלחמת העולם השניה מאירופה .
בכל השנים הרבות שיצא לנו לחיות ליד צבי לא שמענו ממנו דבר על מה שעבר עליו בשואה . רק לפני כמה שנים, במפגש קבוצה, נפתח וסיפר על קורות חייו ומשפחתו שניספתה שם.

לאחר השירות הצבאי בגולני נתקבל צבי לחברות במענית . תוך זמן קצר נהפך לחשמלאי בקיבוץ, מקצוע שבו התמיד עד המעבר לעברון . מאוד שמחנו כאשר הכיר את עדה, רעייתו ואם ילדיהם, והמעבר לעברון היה מובן לכולנו . צבי שמר על קשר עם חבריו במענית ועם קבוצתו מהמוסד . היה מגיע מפעם לפעם לביקורים קצרים רכוב על האופנוע שלו יחד עם עדה ז"ל וגם לבדו בכל מקום שנפגשנו . לפני ארבע שנים אירגן בעצמו כנס של קבוצת ארז בעברון וכולנו נהנינו. נזכור זאת לטובה .

אני אישית שמרתי על קשר טלפוני עם צבי בעשור האחרון, וכך גם סיפר לי על מחלתו ועל הטיפולים הקשים שהוא עבר . לפני כחודש יחד עם רעיתי רינה הגענו לבקר את צבי בביתו . זו היתה מעין פרידה מוקדמת מבלי שידענו שכך הוא המצב . צבי ביקש לשמוע על כל מה שקורה במענית על חבריו על המשק והחברה ושמחנו שיכולנו לקיים שיחה שכזו. כעבור חודש מביקורנו – נפטר צבי.

אני ניפרד ממך, צבי ,בשמי ובשם משפחתי ובשם כל חבריך מארז וממענית .

יגאל ברקת