קיבוץ מענית (רגיל)

גנון אביב

דף הבית > חינוך גיל רך >  גנון אביב
 
 
גנון אביב
בגנון קד מתחנכים עד 18 ילדים. עובדות איתם גננת , סייעת ועוד שתי מטפלת. התקן בגיל הזה הוא מחנכת לכל שישה ילדים . בתחילת השנה כאשר הילדים עדין מאד צעירים אנחנו מתגברים עם עוד מטפלת. בהמשך אנחנו עוברים לתקן של שלש מטפלות.

בגנון אנחנו נותנות ואף מעודדות את הילדים לרכוש עוד יותר הרגלי עצמאות. החל בחליצת נעליים ונעילת נעלי בית לבד, המשך ברחיצת ידיים ליפני ואחרי האוכל באופן כמעט עצמאי, לקיחת האוכל לבד בשולחן, סידור פינת משק הבית ועוד ..

אנחנו גם מלמדות אותם לשתף פעולה ולקחת אחריות על עשיית צרכיהם. קודם בסיר ולאחר מכן בבית השימוש. למשימה זו שהיא חשובה ומשמעותית, אנחנו ניגשות בזהירות תוך הכרת בשלותו הגופנית והרגשית של הילד . בחשיבה משותפת עם ההורים אנו מגיעות להחלטה על תחילת התהליך. זהו תהליך ארוך בו הילד לומד להכיר את גופו ואת מה שנדרש ממנו. לומד לשלוט על צרכיו ולומד לשחרר משליטה . תהליך זה מצריך סבלנות, עידוד וקבלת אי ההצלחות שבדרך כחלק בלתי נפרד מהלמידה.

בגנון הילדים פועלים הרבה מאד בחצר הגרוטאות ובמשק הבית . הם משחקים מישחקים חברתיים, משחקי דמיון , ומשחקים דרמטיים. משחקים שבאמצעותם הם מעבדים חוויות ורגשות שהם חווים.

הם יוצאים לטיולים ברחבי הקיבוץ, פועלים הרבה בחצר הגרוטאות שמזמנת להם התנסויות רבות ומגוונות, משחקים הרבה בארגז החול ובחצר המוטורית.
ביצירה בשלב זה מציירים בגירים, עובדים עם צבע ידיים ובחמר וכמו כן בהדבקות שונות .

פעמיים ביום הם מתכנסים למפגש קצר עם הגננת. לומדים שירים ומשחקי אצבעות, משוחחים, מעבדים חוויות מהיום שעבר, שומעים סיפור עושים התעמלות .
הקשר עם ההורים משמעותי ביותר. חשוב לנו שתרגישו בנח לפנות , לשתף, שניצור ביחד אוירה של הבנת הילד וצרכיו האינדיווידואליים.