קיבוץ מענית (רגיל)

גן חצב

דף הבית > חינוך גיל רך >  גן חצב
 
 
גן חצב
גן חצב הוא גן קיבוצי בחסות משרד החינוך . הוא גן דו גילי: גן חובה וגן טרום חובה . מיועד לגילאי ארבע עד שש.
יש בו מקום לשלושים ילדים.

בגן עובדת גננת מטעם משרד החינוך , סייעת , שתי מטפלות ומחליפה קבועה. קיים גם ליווי של פסיכולוגית שנפגשת בעיקר עם הגננת, עם הצוות לעיתים, ועם הורים במידת הצורך.
טווח הגילאים בגן מאפשר יחסים בין ילדים גדולים וקטנים. מתקיימת ניידות חברתית וניתנת הזדמנות לכל ילד להיות גם מהצעירים בגן וגם מהבוגרים והמובילים.
הגן מאפשר לילדים לממש צרכים התפתחותיים כמו יוזמה, עצמאות, שליטה , מנהיגות, וחברות בדרך מווסתת ובסביבה תומכת. בגן גבולות ברורים ביותר והצוות מאד מקפיד על שמירתם תוך כבוד רב לילדים. ככל שגבולות האפשר והמותר לעומת האיסור ברורים יותר, כך קל יותר לילדים להבחין בין הרגשות לגיטימיות לבין התנהגות לא לגיטימית. לווסת את רגשות התוקפנות שלהם.
יש לנו חצר גרוטאות גדולה ועשירה ביותר שמאפשרת לילדים לבנות עולמות דמיוניים וכאילו מציאותיים בהרכבים חברתיים שונים. יש ארגז חול גדול וחצר מוטורית רבת אפשרויות בה הילדים נעים במתקנים השונים, מחזקים את גופם , ומשכללים את המיומנות התנועתית שלהם . בתוך הגן ליד פעילות בגירים, לורדים, חמר, צבעי גואש והדבקות , יש שפע של פעילויות יצירה , הכנות לחגים בחומרים שונים. חלקן מובנות יותר וחלקן חופשיות.
במהלך היום מתקיימים מפגשים. הגננת חושפת את הילדים לתכנים שונים. חגי השנה, אירועים שונים, היא משוחחת עם הילדים על הרגלי חייהם, ועל חוויות שעברו. הילדים מתנסים בשיחה והקשבה אחד לשני, ובהמתנה לרשות דיבור. לומדים משחקים חברתיים, לומדים שירים ומקשיבים לסיפורים . המסר המודגש הוא הייחוד של כל ילד וילד ולמידה לקבל את הדומה ובייחוד את השונה בין הילדים.
הגן עובד לפי תכנית של משרד החינוך תוך מתן מענה לכל גיל כולל הכנה לכיתה א' עם דגש על התחום האורייני, חשיפה לאותיות ומספרים, עבודה על התחום הגרף מוטורי ועוד.
הקשר עם ההורים משמעותי מאד. מעבר לעדכונים מהבית, ושיתוף הגננת בהצלחות ובקשיים שקורים במהלך הזמן, מתקיימת שיחת הורים בתחילת השנה, ופעמיים בשנה שיחות הורים.