קיבוץ מענית (רגיל)

הנצחה

דף הבית > הנצחה
 
 
חפש

רחל לאה ביס

  • תאריך לידה
  • 18/05/1951 
  • תאריך לידה עברי
  •  
  • תאריך פטירה
  • 07/01/2020 
  • תאריך פטירה עברי
  •  
  • מקום קבורה
  • מענית 
 רחל ביס

1951-2020

 רחל נולדה ב-18.5.1951 בחיפה, בת בכורה להוריה שלמה וציפורה רוטבליט. היא גדלה בשכונת בת-גלים. כבת מזל שור אופיינית היתה רחל ילדה עקשנית, סירבה לאכול ונקלעה למאבקים אין סופיים על אמה הדואגת. היו לרחל הרבה חברים בשכונה ובבית הספר הקרוב למקום מגוריה. בנעוריה הצטרפה לתנועת
הנוער העובד והלומד, וכל השנים שמרה על קשר עם החבר'ה מהתנועה. אביה היה נהג משאית בדאר והיה חוזר הביתה מאוחר, ומחמת מצבם הכלכלי הדחוק לא היו לרחל כמעט משחקים וספרים.
  על כן רוב חייה המשמעותיים בתקופת הילדות והנעורים התנהלו מחוץ לבית, עם חבריה. הוריה קיוו שיוכלו להעניק לרחל ולאחותה שרה השכלה ורכישת מקצוע מכובד ופרנסה טובה. בסיום בית הספר היסודי למדה רחל בבית הספר התיכון הריאלי היוקרתי ואביה עבד קשה כדי לממן את העלות הגבוהה. אמה ויתרה על דברים הכרחיים לבית כמו מכונת כביסה וטלביזיה כדי שהבת תוכל להשתתף בפעילויות של בית הספר הריאלי.

בסיום לימודי התיכון התגייסה רחל לצבא ולאחר השחרור למדה הנדסת מזון בפקולטה לביוטכנולוגיה בטכניון. בסיום הלימודים התקבלה רחל לעבודה ב"גלעם", כמהנדסת מזון שכירה. רחל הבינה היטב את גודל ההשקעה וההקרבה של הוריה למען שתרכוש לה מקצוע ועשתה הרבה מאמצים להחזיר ולגמול להם ככל שיכלה.,
ב"גלעם" הכירה רחל את דב ביס, שהיה רווק מושבע. היא התאהבה בדב וכבשה את ליבו ובינואר 1978 נישאו השנים. רחל התקבלה לחברות בקיבוץ והמשיכה בעבודתה ב"גלעם" כחברה. היא היתה טכנולוגית של התפעול, ניהלה תקופת-מה את המעבדה ולימים גם ניהלה את מפעל "מענית אריזות", שבו ארזו מוצרים של גלעם ושל חברות אחרות.
במשך כמעט שבע שנים חלמו רחל ודב על ילד ובשנת 1984 זכו ונולד בנם אמנון. כעבור חמש שנים נוספות נולדה הבת רביד. הילדים מילאו את עולמה של רחל, שהיתה אם חמה ומסורה, אך גם תובענית, בעיקר בתחומי הלימודים של הילדים. היא היתה שאפתנית וניסתה , ממש כפי שהוריה נהגו כלפיה, לדרבן את הילדים להגיע להישגים ובבגרותם לרכוש מקצוע מעניין, אתגרי ומפרנס.

אמא דאגנית מאד היתה רחל והשקיעה המון בילדים. דב היה עקר בית למופת ושחרר את רחל מכל הדאגות והטיפול בבית, כדי שתוכל להתמסר במלואה לילדים.
בשנת 1992 נהרג דב בתאונת דרכים. עולמה של רחל חשך עליה, אך הילדים נתנו לה סיבה לחזור לחיים ולהיות עבורם גם אמא וגם אבא. היא הרבתה לטייל איתם, לבד ועם חברים, וחגגה להם ימי הולדת מפוארים עם עוגות מיוחדות וברכות לא שגרתיות.

לרחל היה תחביב שהתחילה לעסוק בו כסמוך ללידתו של אמנון: היא אספה סביבונים מכל העולם. את הסביבון הראשון קנתה בצ'כיה כשנסעה עם דב להכיר ולבקר את אמו, עוד לפני לידתו של אמנון .
"באקראי נתקלתי בסביבון עשוי מעץ בדמות אישה ונשביתי בקסמו " - סיפרה לימים ומאז חיפשה סביבונים בכל מיני מקומות בארץ ואף ביקשה ממכרים שנסעו לחו"ל להביא לה סביבון במקום מזכרות אחרות. היא החלה ללמוד את הנושא ולהרחיב את הידע שלה בתחום הסביבונים. היא גילתה שבאמצעות הסביבונים ניתן להסביר הרבה חוקים פיזיקליים וזה הוסיף מימד ועניין נוספים לפעילויותיה הם הילדים. היו לרחל אלפי סביבונים, אך מעולם לא ספרה אותם בדיוק. היא החלה לרכוש סביבונים באמצעות האינטרנט, במיוחד נדירים וישנים, והוציאה על תחביבה זה אלפי שקלים. במשך השנים קנתה גם משחקי סביבונים – משחקי שולחן, חברה, מזל ועוד.
רחל שיתפה את ילדיה באוסף הנדיר שלה ורביד השתתפה בתכנית טלביזיה בשם "זאפּ לראשון" שבמסגרתה הוכרז על תחרות אוספים של ילדים. רביד הצעירה אזרה אומץ והופיעה בלי ליווי של רחל בטלביזיה והאוסף שלהם זכה במקום הראשון.

לפני פחות מעשר שנים החלה רחל להרגיש שינויים שמתחוללים בגופה ולאחר כמה התקפים אובחנה כחולה בטרשת נפוצה. היא לא נפלה ברוחה ולא נתנה למחלה להכניע אותה. שמרה על עצמאותה וניידותה ככל שיכלה ועם התקדמות המחלה נעזרה בכל מה שהצטרכה.

אמנון ורביד היו בשבילה כל הזמן, תמכו, עודדו וסייעו. באור רב הוארו חייה כשאמנון בָּנָה פה את ביתו ועבר לגור עם משפחתו במענית. הקירבה לנכדים וראייתם על בסיס יומיומי שימחה אותה והקלה על יסורי המחלה.

בימים האחרונים החמיר מצבה והיא נפטרה בביתה, ממחלתה.

יהי זכרה ברוך.

7.1.2020

 הספד שרה, אחותה של רחל ביס ז"ל