קיבוץ מענית (רגיל)

הנצחה

דף הבית > הנצחה
 
 
חפש

רמי ( רמיאל) בלום

  • תאריך לידה
  • 20/10/1951 
  • תאריך לידה עברי
  •  
  • תאריך פטירה
  • 19/02/2022 
  • תאריך פטירה עברי
  •  
  • מקום קבורה
  • מענית 
 

רמי בלום ז"ל 

רמי נולד ב 20.10.1951 בקיבוץ שומרת להוריו ברוך ועטי שעלו מרומניה בגרעין "השומר הצעיר", אח צעיר לנחום. בשנת 1953 עזבה המשפחה את שומרת ועברה לגור בכרכור. ברוך החל לעבוד במענית כעובד שכיר בחקלאות. לאחר זמן קצר פנו ברוך ועטי והתקבלו לחברות במענית. רמי נכנס לגן הילדים של שרה סופר , הגננת המיתולוגית, לימים זו הייתה קבוצת "אלון". רמי היה ילד ונער חברותי, אהוב ומוערך בשנות החינוך והלימודים במענית ובמוסד החינוכי "מבואות עירון".

בשנת 1966 נהרג אביו ברוך בתאונת עבודה. רמי שהיה קשור קשר עמוק עם ברוך ספג מכה קשה. בזכות מסירותה של האם עטי, שהמשיכה לקיים בית מקבל, חם ותומך, התגבר רמי על האסון. רמי אהב מוסיקה וספורט ובמיוחד העריץ את להקת "הביטלס". בתקופה בה בקושי ידעו לבטא את שמה, רמי קנה את כל תקליטי הביטלס ואלה התנגנו שעות ארוכות על הפטיפון בביתו.

בשנת 1970 התגייס רמי לצה"ל. מאחר ומכסת הגיוס של סיירת "שקד" התמלאה התנדב רמי לסיירת הצפונית "סיירת אגוז". רמי נטל חלק בפעילות הסיירת בגזרת לבנון וברמת הגולן. ערב מלחמת יום הכיפורים יצא לחופשת שחרור אך נקרא חזרה ושחרורו עוכב כמעט בשנה. רמי היה גאה מאוד בשרותו בסיירת , אפילו על הקלאבקאר שלו הדביק את סטיקר הסיירת . רמי היה פעיל בעמותת "סיירת אגוז" ונטל חלק בכינוסים ובימי הזיכרון.

עם שחרורו ב 1974 , חזר רמי לקבוץ והחל לעבוד בענף הבננות. אז גם הצטרף למערכת העלון "בנרבתה". בעלון היה לרמי טור קבוע שבו "התכתב עם אלוהים" והעלה נושאים שונים שהטרידו אותו בחיי הקבוץ. לאחר זמן חבר לאחיו נחום והצטרף לצוות ענף האבוקדו. רמי היה עובד מקצועי ומסור ואף ריכז את הענף . לענף האבוקדו באותם הימים היה הווי מיוחד: "הפסקת עשר" בה בנוסף לשתיית קפה דנו בטבלת הכדורגל, באירועים בקבוץ, התווכחו והתלהבו. שמעה של "הפסקה" זו יצא למרחוק והיא משכה לחדר האוכל של האבוקדו שהיה בשטח המטעים משתתפים מה"פלחה" (גד"ש) והבננות שנטלו אף הם חלק פעיל וקולני בוויכוחים ובדיונים בראשותו של רמי.

במרוצת הזמן נבחר רמי לאקונום הקבוץ. בתום הקדנציה חזר לענף ומשם יצא לתפקיד אקונום במוסד "מבואות עירון". לאחר מכן נבחר רמי לתפקיד "סדרן הרכב" של הקבוץ , בו התמיד עד יציאתו לפנסיה. רמי ניחן בתודעת שירות, באדיבות ובמזג טוב ועשה ככול שביכולתו לסייע לכל חבר וחברה אם אך נתקלו בבעיה כל שהיא. משרדו הקטן היה "מרכז חברתי" בו התכנסו חברים וידידים ודנו בענייני דיומא של הקבוץ.

רמי היה איש משפחה בעל ואבא מסור וסב אוהב. ב 1978 כשיצא לשנת חופש מהקבוץ הכיר את פרחיה הזוג נישא וחי כשנה בירושלים . כל העת משך רמי ודחף לחזור לקבוץ ולקבוע שם את ביתם. לאחר שנה אכן חזרו למענית. ב1981 נולד בכורם גדי, שנה וחצי לאחר מכן נולד יותם וב 1985 נולד בן הזקונים דרור. רמי ניחן גם בכישרון כתיבה וסיפור. לימים קיבץ חלק מהשירים והסיפורים שסיפר לילדיו בספר מאויר " גדי ויותם משחררים את אבא מהמילואים".

רמי חי ונשם ספורט, אהבה אותה קיבל מאביו ברוך ואותה העביר לכל ילדיו. הוא היה אוהד נלהב של בית"ר ירושלים ושמר לקבוצה אמונים כל ימיו. רמי טיפח בילדיו את אהבת הספורט ובמיוחד כדורגל, טיפח ופיתח את הכדורגל במענית , אימן ילדים וליווה אותם בכל המשחקים. רמי גם ניחן בתודעת תיעוד מפותחת , תיעד את הקבוצות והמשחקים ואסף ושמר את הגביעים, התעודות והמגינים אותם הציג במשרד הרכב. לימים מסר את האוסף המרשים לארכיון הקבוץ ובימים אלה ממש עומדת לקום באולם הספורט פינת זיכרון והנצחה לפעילות הספורט במענית לדורותיה בה יוצג גם אוסף הגביעים והמגינים של רמי. תחביב נוסף של רמי היה הצילום. רמי תיעד וצילם את כל חברי הקבוץ , סרק ומיין את הנגטיבים שנשמרו בארכיון ומפעם לפעם היה מעלה באתר הקבוץ תמונות מהעבר להנאת הצופים.

איש מלא חיים ומעש היה רמי. בשנים האחרונות התדרדרה בריאותו , פעילותו הוגבלה וחל שינוי משמעותי באורח חייו. גם בתקופה קשה זו שמר רמי על אופטימיות, הרבה לבלות עם ילדיו ונכדיו והחיוך התמידי שאפיין אותו לא ירד מפניו. לפתע פתאום במוצאי שבת נפרד מאתנו רמי לעולמים.

תנחומינו לפרחיה, לבנים, לכלות , לנכדים ולנכדות שאיבדו בעל אוהב, אבא מסור וסבא חם ותומך.

תנעם לך מנוחתך האחרונה באדמת מענית שאותה כה אהבת.

יהי זכרך רמי שמור בליבנו.

 
 
 
 הדברים שכתב בן כיתתו נמרוד בן יהודה והקריא יהושע רובין מברקאי (בן כיתתו).
 
 
 
 
  להמשך קריאה של דברים לזכרו של רמי בלום ז"ל לחצו כאן, פורסם במידענית ע"י נילי שדמי.